28.3.2020 jak nie jeść słodyczy objadanie słodycze
Jak przestać jeść słodycze?
Obecna sytuacja wymusza na Nas konieczność pozostania w domu. Okoliczności te sprzyjają przejadaniu się i nadmiernemu spożywaniu słodyczy.
Jak sobie z tym poradzić?
Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad, które pomogą Wam zapanować nad nadmiernym apetytem na słodycze.
1. PLANUJ POSIŁKI
Wyobraź sobie, że przez natłok zadań lub zajęcie, które pochłonęło Cię całkowicie (np. opieka nad dziećmi) nie zdążyłeś/aś zjeść posiłku. Po kilku godzinach zaczynasz odczuwać wilczy głód. Co wtedy robisz? Prawdopodobnie sięgasz po łatwo przyswajalną energię w postaci batoników, cukierków, czekolady czy innej słodkiej przekąski.
Planując posiłki nie dopuścisz do spadku glukozy we krwi, dzięki czemu uczucie głodu nie zmusi Cię do zjedzenia czegokolwiek.
2. POSIŁKI SPOŻYWAJ REGULARNIE
Dzięki regularnym posiłkom utrzymasz prawidłowy poziom glukozy we krwi przez cały dzień. Nie muszą być to wymyślne posiłki, wystarczy, że w domu zjesz porządne śniadanie, po 3 – 4 godzinach II śniadanie (np. w postaci smoothie owocowo – warzywnego, serka wiejskiego/ jogurtu z warzywami, kanapki, sałatki). Dzięki temu nie rzucisz się na jedzenie. Nie musisz też gotować codziennie. Przygotuj obiad i kolację na 2 dni, śniadanie i II śniadanie/ przekąskę przygotujesz w 15 minut. Godziny posiłków dostosuj do swojego trybu pracy/ planu dnia.
Pamiętaj, że regularne spożywanie posiłków zmniejsza łaknienie na słodycze oraz daje porządną dawkę energii. Planowanie się opłaca!
3. ZJEDZ ŚNIADANIE NA SŁODKO
Jeśli ciągle czujesz potrzebę podjadania słodyczy, zacznij dzień od słodkiego, zdrowego śniadania lub przygotuj II śniadanie na słodko.
Co w tej sytuacji możesz zjeść?
Świetnie sprawdzą się:
- Owsianki z suszonymi/ świeżymi owocami/ orzechami z dodatkiem jogurtu naturalnego lub mleczka kokosowego,
- Jaglanki z owocami,
- Omlety na słodko,
- Puddingi z siemię i mleczka kokosowego,
- Domowa granola z gorzką czekoladą lub z suszonymi owocami.
4. DO POSIŁKÓW DODAWAJ SŁODKIE WARZYWA
Poza owocami każdego dnia jedz warzywa, ok. 500 g. Wśród nich świetnie sprawdzą się słodkie odmiany takie jak: marchew, dynia, bataty (słodkie ziemniaki) czy buraki.
Jak je przygotować?
- w postaci sałatek (np. buraki czy pieczone bataty),
- lecza, risotto, gulaszu,
- zupy krem,
- puree,
- warzywnych frytek.
5. NIE RÓB ZAKUPÓW, GDY JESTEŚ GŁODNY
Gdy jesteś głodny istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupisz za dużo produktów i/lub skusisz się na zakup czegoś słodkiego.
6. NIE KUPUJ DO DOMU SŁODYCZY
Jeśli w domu będziesz miał/a słodycze, istnieje większe prawdopodobieństwo, że się na nie skusisz. Nie rób zapasów słodyczy, poproś również swoją rodzinę, żeby nie kupowała do domu słodkości.
7. POSTAW NA ZDROWE ZAMIENNIKI
Tak naprawdę życie byłoby smutne bez słodkości. Nie każdy słodycz jest zły. Najważniejszy jest dobór składników oraz sposób przygotowania deseru. Odpowiednio skomponowany deser może dostarczać Nam wartościowych składników odżywczych. Sama uwielbiam łakocie, dlatego staram się, żeby poza przyjemnością dostarczały mi cennych wartości odżywczych. Przygotowując zdrowy deser wykorzystaj świeże i/ lub suszone owoce lub orzechy, a zamiast cukru zastosuj ksylitol, erytrol lub stewię. Dobrym rozwiązaniem są również przepyszne daktyle, które zawierają w sobie cukier, jednak zawierają również błonnik, który spowalnia jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym.
8. WYSYPIAJ SIĘ
Im krócej śpisz, tym więcej jesz. Osoby, które śpią mniej niż 7 – 8 godzin mają większą ochotę na słodycze. Ponadto, zbyt krótki sen sprawia, że organizm zdecydowanie mniej skutecznie trawi spożyty przez Was posiłek i dostarczone kcal. Czynniki te skutkują przybraniem na masie ciała oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.
9. DAJ SOBIE CHWILĘ WYTCHNIENIA
Nie wszyscy ciastkożercy czują się na siłach, żeby całkowicie odciąć się od słodkości. Jeśli wiesz, że nie dasz rady zrezygnować ze słodyczy, a zamienniki Cię nie satysfakcjonują, ustal dzień w tygodniu, w który pozwolisz sobie na ulubionego batona czy kawałek ciasta. Niewielki dodatek produktu przetworzonego w zbilansowanej i urozmaiconej diecie nie wpłynie negatywnie na Twój stan zdrowia i sylwetkę, a jednocześnie zaspokoi Twoją chęć na smak słodki. Dzięki temu po kilku dniach bez łakoci, nie rzucisz się na słodkości.
Powodzenia!
Bibliografia
- .Knutson KL, Spiegel K, Penev P, Van Cauter E. The metabolic consequences of sleep deprivation. Sleep Med Rev 2007, 11(3): 163-178.
- Lizończyk I., Jośko – Ochojska J. Związek zaburzeń snu z nadwagą i otyłością wśród
młodzieży; Hygeia Public Health 2016, 51(4): 322-328. - Zdjęcie główne źródło: pixabay.com
Brak komentarzy